Prowadząc firmę, podlegamy obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym oraz zdrowotnym. Naszym obowiązkiem jest opłacanie składek na te dwa ubezpieczenia. Zatrudniając pracowników, musimy także opłacać składki na ich ubezpieczenia (zdrowotne, społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych). Formalności związane z odprowadzaniem owych składek są zawiłe i wiele osób gubi się w związanej z tym papierkowej robocie. Składki na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe) można uwzględnić także przy odliczaniu wysokości podatku.
Jak należy rozliczać składki na ubezpieczenia społeczne w podatkach?
Sposób rozliczania składek na ubezpieczenia społeczne w podatkach zależy od tego, jaki rodzaj ubezpieczenia mamy oraz od przyjętej przez przedsiębiorcę formy opodatkowania. Może to być: podatek liniowy, ryczałt, karta podatkowa albo zasady ogólne. Przedsiębiorca może zdecydować się na jedną z dwóch form rozliczeń. Może zaliczyć składki odprowadzane na ZUS bezpośrednio do kosztów albo odliczyć je od dochodu w trakcie wyliczania zaliczki na podatek dochodowy. Istotne jest to, że wybrany sposób rozliczeń będzie obowiązywał przez cały rok podatkowy, więc należy go wybrać rozsądnie. W rozliczaniu składek ZUS oraz wyborze najbardziej korzystnej dla przedsiębiorcy formy rozliczeń może skutecznie pomóc biuro księgowe, któremu można zlecić prowadzenie obsługi kadrowej firmy. W ten sposób zdejmiemy ze swoich barków wiele obowiązków i papierkowej roboty, która zabiera dużo cennego czasu.
Czym jest obsługa kadrowa firm?
Biura rachunkowe oferują prowadzenie obsługi kadrowej firm. Specjaliści pracujący w biurach księgowych mają obszerną wiedzę na temat rozliczania składek ZUS i bardzo sprawnie sporządzają miesięczne deklaracje rozliczeniowe. Oprócz tego mogą wykonać listę płac, wykonają dokumenty nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, pomogą w prowadzeniu kalendarza pracowniczego (w zakresie urlopów wypoczynkowych, chorobowych i macierzyńskich) oraz wiele innych usług.