Blog

31sie, 15

Co to jest PiT?

Kategoria: Poradnik autor:

Potocznie mówiąc PiT jest to rozliczenie podatkowe za dany rok, które trzeba dostarczyć do odpowiedniego urzędu skarbowego. Gdybyśmy jednak chcieli ująć sprawę fachowo, powinniśmy powiedzieć iż PiT to podatek dochodowy od osób fizycznych, czy też osobisty podatek dochodowy.
Skrót PiT wywodzi się od angielskiego znaczenia Personal Income Tax i oznacza on powszechnie stosowany na świecie podatek od dochodów, które uzyskują osoby fizyczne, czyli od wynagrodzeń ze stosunku pracy, emerytur, rent, wszelkich zasiłków oraz podatek od prowadzenia własnej działalności gospodarczej, czy też wykonywania wolnego zawodu, działalności twórczej, naukowe, oświatowej, artystycznej, literackiej oraz publicystycznej.
Mowa tu zarówno o umowie o pracę, umowie o dzieło, oraz umowie zlecenie. Wszystkie te świadczenia na rzecz drugiej osoby podlegają obowiązkowemu rozliczeniu podatkowemu, czyli podatkowi od osób fizycznych. PiT czyli rozliczenie roczne składa się na początku kolejnego okresu rozliczeniowego, czyli w pierwszych miesiącach nowego roku kalendarzowego za rok ubiegły. Obowiązkowi samodzielnego rozliczenia podatkowego podlega każdy, kto ukończył 18 lat oraz rozpoczął pracę i życie na własny rachunek, natomiast dzieci niepełnoletnie rozliczane są z rodzicami na wspólnym formularzu zwanym potocznie PiTem. Jeśli mamy problemy z rozliczeniem PiTu we własnym zakresie, zawsze możemy zlecić to firmie świadczącej profesjonalne usługi księgowe.

Brak komentarzy

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.

Zostaw komentarz