Blog

1mar, 20

Prowadzenie księgowości w firmie, nawet niewielkiej, jednoosobowej, nie należy do najłatwiejszych zadań. Potrzeba nieco wiedzy i umiejętności, a przede wszystkim czasu. Niemniej niektórzy przedsiębiorcy podejmują się tego wyzwania. W tym artykule podpowiemy, na jakie pułapki trzeba się przygotować i jakich najczęstszych błędów unikać podczas samodzielnego prowadzenia księgowości.

Samodzielne prowadzenie księgowości – najczęstsze błędy

  • Błędy merytoryczne. Do błędów merytorycznych dochodzi stosunkowo często, co wynika z faktu, że niewielu przedsiębiorców ma wykształcenie czy wieloletnie doświadczenie w dziedzinie księgowości. Brak umiejętności prowadzenia rachunkowości oraz nieznajomość aktualnych zmian w przepisach podatkowych sprawia, że mogą pojawić się spore problemy z poprawną ewidencją zdarzeń księgowych. Oczywiście przedsiębiorca nie musi posiadać tej wiedzy, niemniej powinien mieć świadomość, że za swoje błędy, tak czy inaczej, poniesie odpowiedzialność.
  • Błędy w obliczeniach. Są równie powszechne co błędy merytoryczne. Bardzo często wynikają nie tyle z braku odpowiednich umiejętności, ile pośpiechu. Niestety dopełnienie kwestii księgowych wymaga sporo czasu, a traktowanie rachunkowości jako kwestii drugorzędnej najczęściej prowadzi do niechcianych potknięć. Mogą więc pojawiać się takie nieprawidłowości jak np. niewłaściwe wrzucanie w koszty uzyskania przychodów niektórych wydatków, nieprawidłowości podczas odejmowania podatku od wypłat itp.
  • Nieterminowe składanie deklaracji. Przedsiębiorca prowadzący samodzielnie księgowość musi pamiętać o terminowym składaniu wszystkich rozliczeń. W innym przypadku niestety grożą mu konsekwencje uchybień.
  • Zbyt krótki okres przechowywania dokumentacji księgowej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami dokumenty powinny być archiwizowane przez okres 5 lat. Omyłkowe czy też celowe wyrzucenie dokumentów przed wskazanym okresem może wiązać się z poważnymi konsekwencjami.

To tylko kilka wybranych i najczęściej popełnianych błędów przy samodzielnie prowadzonej księgowości w firmie. W praktyce może być ich zdecydowanie więcej. Każdy taki błąd w księgowości może skutkować poważnymi konsekwencjami, w tym finansowymi. A to przedsiębiorca odpowiada za nieprawidłowości w rachunkowości swojej firmy.

Kiedy warto skorzystać ze wsparcia biura rachunkowego?

Z profesjonalnego wsparcia biura rachunkowego korzystają nie tylko duże przedsiębiorstwa, ale również małe i średnie firmy, w tym przedsiębiorcy prowadzący działalność jednoosobową. Fachowa obsługa księgowa to pewność, że wszystkie kwestie związane z rachunkowością zostaną dopełnione terminowo, sprawnie i bezbłędnie. Specjaliści w biurach rachunkowych mają stosowną wiedzę i wykształcenie, na bieżąco śledzą wszelkie zmiany w podatkach i posiadają wprawę w skrupulatnym przygotowaniu niezbędnej dokumentacji. Dzięki temu, oddając sprawy w ich ręce, masz pewność, że ryzyko ewentualnych błędów w księgowości zostanie ograniczone do minimum.

Brak komentarzy

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.

Zostaw komentarz