Pozornie może się wydawać, że księgowość w jednoosobowej działalności gospodarczej to błahostka. Tymczasem dopełnienie wszystkich niezbędnych obowiązków księgowych wymaga nieco wiedzy, a przede wszystkim czasu. Początkujący przedsiębiorcy, którzy nie mają stosownych umiejętności i doświadczenia, mogą czuć się nieco zagubieni w gąszczu różnorodnych zasad i regulacji podatkowych. W tym artykule podpowiemy, na co koniecznie należy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności.
Jaką formę opodatkowania wybrać?
W pierwszej kolejności należy wybrać odpowiednią formę opodatkowania, gdyż od tego zależy zakres i specyfika późniejszych obowiązków. Do wyboru mamy ryczałt ewidencjonowany lub księgę przychodów i rozchodów.
Przy ryczałcie należy księgować wszystkie przychody w firmie. Przedsiębiorcy korzystający z takiej formy rozliczenia płacą podatek od przychodu, zatem nie mają możliwości pomniejszania podatku o koszty jego uzyskania. Decydując się na to rozwiązanie, trzeba szczególnie uważać na limity przychodów, dla których przysługuje zryczałtowana forma, a także stawki ryczałtu ewidencjonowanego.
Księga przychodów i rozchodów (KPiR) zobowiązuje do ewidencjonowania sprzedaży i wydatków danego przedsiębiorstwa. Trzeba przy tym pamiętać, że nawet jednorazowy wysoki przychód, przekraczający wyznaczone limity, może spowodować konieczność przejścia z KPiR na pełne księgi.
Inne ważne obowiązki księgowe
Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, trzeba też pamiętać o innych istotnych zobowiązaniach księgowych. Zaliczamy do nich m.in.:
- prowadzenie rejestrów VAT (jeśli jest się czynnym podatnikiem VAT),
- prowadzenie ewidencji wyposażenia (dotyczy elementów wyposażenia o wartości przekraczającej 1,5 tys. zł),
- prowadzenie ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (w przypadku zakupów o wartości powyżej 3,5 tys. zł),
- prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu (dotyczy przedsiębiorców korzystających z samochodów prywatnych do celów związanych z prowadzeniem firmy).
Dobre biuro rachunkowe – nieoceniona pomoc
Wielu przedsiębiorców zaczynających prowadzenie działalności gospodarczej w pierwszym odruchu chce samodzielnie zająć się kwestiami związanymi z księgowością. Jednak potrzeba do tego nie tylko nieco umiejętności i wiedzy (lub chęci do jej zdobycia), a przede wszystkim mnóstwo czasu. A przecież każdy przedsiębiorca chciałby skupić się przede wszystkim na prowadzeniu własnego biznesu, a nie rejestrów, ksiąg i ewidencji. Dlatego coraz częściej osoby prowadzące działalność gospodarczą decydują się na współpracę z profesjonalnym biurem rachunkowym. Pomoc specjalistów nie ogranicza się wyłącznie do kompleksowej obsługi księgowej, ale również fachowego doradztwa. Pozwala zaoszczędzić sporo nerwów, a nawet uniknięcia dotkliwych konsekwencji finansowych z powodu nieumyślnie popełnionych błędów czy zaniechań.
Zostaw komentarz