Blog

29maj, 20

Pełna księgowość uważana jest za najbardziej skomplikowaną formę rozliczania się z przychodów. Po części jest to prawda, gdyż ten rozbudowany sposób ewidencjonowania wymaga skrupulatnego odnotowywania każdego zdarzenia gospodarczego. Do jego prowadzenia potrzeba nie tylko umiejętności, ale przede wszystkim czasu. W praktyce jednak pełna księgowość daje nam wiele możliwości, których nie zapewnią nam formy uproszczone.

O ile w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych nie ma konieczności wdrażania pełnej księgowości, o tyle w dużych przedsiębiorstwach i firmach obracających większymi kwotami ten sposób ewidencjonowania to konieczność.

Dlaczego warto prowadzić pełną księgowość?

Pełnej księgowości nie należy się obawiać, gdyż — jak już zostało wspomniane — zapewnia ona wiele korzyści, które z pewnością doceni każdy przedsiębiorca. Przede wszystkim daje pełną kontrolę nad finansami firmy. Dostarcza szczegółowych danych na temat wszystkich przepływów pieniędzy — wydatków, kosztów, źródeł przychodów itd. W księgach rachunkowych znajdziemy informacje o każdej operacji, jaka miała miejsce w firmie.

Analizując dane dotyczące poszczególnych transakcji, można wyliczyć wielkość przepływów pieniężnych (tzw. cash flow). Dzięki temu w każdym wybranym momencie mamy pełny obraz sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. Jest to bardzo ważne zarówno podczas wyceny majątku, jak i w przypadku planowania poważnych inwestycji.

Na podstawie skrupulatnego ewidencjonowania mamy też możliwość bieżącego monitorowania zmian zachodzących w przedsiębiorstwie, co jest istotne przy podejmowaniu decyzji dotyczących poprawy funkcjonowania lub rozwoju firmy. Oprócz tego pełna księgowość pozwala na zastosowanie polityki rachunkowości w pełni odpowiadającej potrzebom firmy.

Jakie są wady pełnej księgowości?

Pełna księgowość jest rozbudowana, skomplikowana i czasochłonna — to jej podstawowa wada. Z drugiej strony jednak to właśnie za sprawą skrupulatnego ewidencjonowania wszystkim transakcji mamy pełną kontrolę nad finansami firmy, co zaliczamy do zalet. Wszystkie kwestie związane z prowadzeniem pełnej księgowości warto oddać w ręce fachowców. Nasze biuro rachunkowe zapewnia przedsiębiorcom kompleksowe wsparcie w tym zakresie. My zajmujemy się pełną księgowością, a ty możesz korzystać z możliwości, jakie zapewnia ten system księgowania.

Warto też pamiętać, że w przypadku pełnej księgowości istnieje konieczność spełniania rygorystycznych wymogów określonych w Ustawie o rachunkowości (niedostosowanie się do tych wymogów jest przestępstwem).

Brak komentarzy

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.

Zostaw komentarz