Blog

5sie, 19

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej wymaga również prowadzenia księgowości, co dla niektórych jest wystarczającym argumentem, by nie zdecydować  się na pracę na własne konto. Należy znać się na przepisach oraz prowadzić  Podatkową Księgę Przychodów i Rozchodów lub inne ewidencje podatkowe, co wymaga rzetelności i systematyczności. Kiedy zatem warto zatrudnić profesjonalnego księgowego, a kiedy samodzielnie rozliczać swoje przychody, rozchody oraz składki ZUS?

Jednoosobowa działalność gospodarcza rozliczana na podstawie KPiR nie powinna stanowić problemu dla dobrze zorganizowanej osoby. Wszystkie niezbędne informacje dotyczące ewidencjonowania przychodów i rozchodów, czyli prowadzenia KPiR znajdziemy w Internecie. Możemy również korzystać z bezpłatnych programów do faktur oraz innych użytecznych aplikacji, które wspierają samodzielnego przedsiębiorcę.

Jednak osoba prowadząca samodzielnie własną księgowość musi pamiętać o terminach płatności składek ZUS oraz zdecydować, czy wlicza je każdego miesiąca do kosztów, czy też odlicza od dochodu w trakcie wyliczania zaliczki na podatek dochodowy. Należy pamiętać, że składki ZUS są obowiązkowe i należy je opłacić do 10 dnia każdego miesiąca. W roku 2019 składka na ubezpieczenie emerytalne wynosi 558,08 zł, rentowe to kwota 228,72 zł, natomiast chorobowe 70,05 zł. Nowi przedsiębiorcy mają dwuletnią ulgę, która pozwala im płacić składki o obniżonej kwocie. Oznacza to dla nich kwoty w wysokości 131,76 zł za ubezpieczenie  emerytalne, 54,00 zł rentowe, a chorobowe 16,54 zł.

Ważna informacja, o której nie możemy zapomnieć to taka, że wysokość składki ZUS zmienia się, jeśli zawieszamy lub zamykamy działalność w innym dniu miesiąca, niż rozpoczęliśmy. Jak wyliczyć jej wysokość dowiemy się w Internecie. Pamiętajmy jednak, że czas poświęcony na samodzielne prowadzenie księgowości i wyliczanie wysokości składek ZUS lub zaliczki na podatek dochodowy moglibyśmy poświęcić na rozwój firmy, czy też szukanie nowych klientów.

Brak komentarzy

Dodawanie komentarzy zostało zablokowane.