Blog

1lip, 19

Prowadzenie własnej firmy łączy się nie tylko z rozwijaniem własnej działalności, ale również z jej dokumentowaniem oraz rozliczaniem. Samodzielne prowadzenie księgowości to bardzo odpowiedzialne zadanie, które wymaga od przedsiębiorcy dokładności, skrupulatności oraz wiedzy na temat finansów. Jakie są wady i zalety prowadzenia księgowości na własną rękę?


Zalety samodzielnego prowadzenia działalności

Do głównych zalet zaliczymy brak kosztów, gdyż nie zlecamy tego zadania żadnej firmie zewnętrznej, tylko sami prowadzimy ewidencję przychodów i rozchodów. Wiąże się to z obowiązkiem pamiętania o terminach, których nie możemy pominąć. Składki ZUS oraz podatek muszą być rozliczane i płacone regularnie. W rozliczeniach możemy wspierać się dostępnymi programami lub aplikacjami skierowanymi do osób samodzielnie prowadzących księgowość swojej firmy. Do zalet należy również zaliczyć pełne bezpieczeństwo informacji dotyczących obrotów w naszej firmie. Tylko my znamy kwoty, które zarabiamy.


Wady samodzielnego prowadzenia działalności

Wady samodzielnie prowadzonej księgowości to czas, który musimy poświęcić na jej wykonanie. Obliczenia podatku, numerowanie faktur, prowadzenie dokumentacji to jedynie ułamek zadań, przed którymi staje przedsiębiorca bez pomocy biura rachunkowego. Ważne jest, by dobrze się orientować w przepisach prawa związanych z księgowością i potrafić zastosować je w praktyce. To oczywiście wymaga ciągłego doszkalania się. Podczas obliczeń możemy popełnić błąd, który może zostać potraktowany przez urząd jako celowe działanie na niekorzyść państwa. Wyjaśnianie tego typu sytuacji w urzędach jest nie tylko czasochłonne, ale również bardzo stresujące.

Samodzielnie prowadząc księgowość swojej firmy, należy pamiętać, że nieznajomość prawa nie zdejmuje z nas odpowiedzialności za popełnione błędy. Należy zatem zrobić wszystko, by takich błędów uniknąć. Warto też zastanowić się, czy czas, który poświęcimy na prowadzenie księgowości, moglibyśmy przeznaczyć na rozwój działalności firmy. Dopiero przemyślenie tych kwestii da nam odpowiedź czy warto samodzielnie prowadzić księgowość.

Brak komentarzy

Dodawanie komentarzy zostało zablokowane.