Blog

4sty, 20

Zakładanie własnej firmy to moment ekscytujący – oto stajemy się swoim własnym szefem. Jednak uczucie niezależności wiąże się dopełnieniem rozmaitych wymagań formalnych oraz gospodarczych. Warto wówczas skorzystać ze wsparcia profesjonalnego biura rachunkowego.

Przed założeniem firmy

Tak naprawdę już w chwili, gdy pierwszy raz pomyślimy o założeniu własnej działalności, powinniśmy rozważyć skontaktowanie się ze specjalistą od spraw księgowych i płacowych. Dzięki niemu poddamy analizie przyszłe koszty prowadzenia własnej firmy, zastanowimy się, jak rozsądnie rozłożyć wydatki. Nie do przecenienia są informacje o obowiązku uiszczania składek, w tym na rzecz ZUS-u, wyborze formy opodatkowania. Doświadczenie księgowego ułatwi nam kontakt z bankami, np. podczas starania się o kredyty, ale też z urzędami, w których będziemy poszukiwać odpowiednich zezwoleń oraz upoważnień. Na tym etapie uzyskamy cenną poradę odnośnie przygotowania i prowadzenia dokumentacji. Współpraca z księgowymi z biura rachunkowego pozwoli nam dostrzec inną stronę naszego przyszłego biznesu, a uzależnioną od rozlicznych przepisów i rozporządzeń, których przecież nie musimy znać, jeśli planujemy rozpocząć własną działalność. Z drugiej strony to wiedza i kompetencje księgowych przyczynią się do tego, by nasze plany i projekty urzeczywistniły się pod postacią działającej firmy.

Współpraca i doradztwo

Oczywiście, każdy przedsiębiorca może prowadzić samodzielnie sprawy księgowe oraz kadrowe. Jednak jest to działanie czasochłonne, a każdy w pierwszych miesiącach funkcjonowania własnej firmy woli jak najwięcej czasu poświęcić na uruchamianie i udoskonalanie jej działalności. Samodzielnego prowadzenia księgowości nie ułatwiają nieustannie zmieniające się przepisy, których interpretacja też może odbiegać od wykładni urzędniczej. Interesującym rozwiązaniem jest powierzenie rozliczeń księgowych oraz spraw kadrowych profesjonalnemu biuru rachunkowemu oferującym zakres współpracy stosownie do charakteru prowadzonej przez nas działalności. Wówczas zyskujemy pewność, że wszelkie operacje gospodarcze będą systematycznie rejestrowane. Podobnie nie będziemy musieli troszczyć się o ewidencję środków trwałych wespół z miesięcznym naliczaniem amortyzacji. To biuro rachunkowe przygotuje dla naszej firmy bilans zysków i strat oraz deklaracje w ramach podatku dochodowego i podatku od towarów. Warto skorzystać z oferty biura rachunkowego także w wypadku, gdy nasza firma może prowadzić księgowość uproszczoną. Nie musimy wówczas samodzielnie prowadzić ksiąg przychodów i rozchodów. Podobnie w przypadku rozliczania firmy na podstawie ryczałtu ewidencjonowanego czy karty podatkowej otrzymujemy fachowe wsparcie, a tym samym unikamy ryzyka związanego z ponoszeniem kosztów w przypadku niedopatrzenia którejś z formalności. Korzystając z usług kadrowych, mamy pewność, iż akta osobowe pracowników będą prowadzone w sposób kompletny, a umowy nawiązania stosunku pracy lub rozwiązania zostaną poprawnie przygotowane. Podobnie nie musimy kontrolować samodzielnie harmonogramu urlopów czy ewidencjonować czasu zwolnień. Opieka kadrowa zadba też o weryfikację zarówno terminów orzeczeń lekarskich o możliwości wykonywania zawodu przez pracownika, jak i ważności szkoleń bhp i innych formalności. Prowadząc ważną firmę, warto skorzystać z doświadczenia i wiedzy rzetelnego biura rachunkowego.

Brak komentarzy

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.

Zostaw komentarz